Poslanstvo

Društvo slovenskih režiserjev (DSR), ustanovljeno leta 2005, povezuje slovenske režiserke in režiserje s področja avdiovizualnega ustvarjanja, da uresničujejo svoje skupne stanovske, kulturno-umetniške in družbene interese v prid razvoja slovenske nacionalne kinematografije in AV kulture.

Zavzema se za samostojno, svobodno in ustvarjalno delovanje svojih članic in članov ter za odgovoren odnos do poklica režiserke oz. režiserja. V ta namen dejavno sodeluje tako z nacionalnimi kot mednarodnimi institucijami s filmskega in AV področja.

DSR je član FERA, krovnega združenja evropskih režiserskih društev, in FSE, krovnega združenja evropskih scenaristov. Ima status nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture.

Dokumenti društva

Na povezavah si lahko prenesete pomembnejše dokumente in pravilnike društva.

Statut društva
Društvo slovenskih režiserjev je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje, v katerega se povezujejo slovenski režiserji, da uresničujejo svoje skupne stanovske, družbene, kulturne in narodne interese, z zavestnim delovanjem v prid razvoja slovenske nacionalne kinematografije in avdiovizualne kulture. Statut DSR, avg. 2020 (PDF)

Pravila o nagradah Franceta Štiglica
Društvo slovenskih režiserjev želi z uvedbo in letnim podeljevanjem nagrad Franceta Štiglica za izjemne dosežke na področju filmske in televizijske režije ter za življenjsko delo povečati prepoznavnost slovenske režije nasploh, posebej pa v strokovnih krogih doma in v tujini.Pravnilnik z dne 06. 03. 2019 (PDF)

Pravila o nagradah bert
Društvo slovenskih režiserjev želi z uvedbo in letnim podeljevanjem nagrad bert za življenjsko delo na področju filmske in televizijske igre povečati prepoznavnost slovenske filmske umetnosti tako v strokovnih kot laičnih krogih doma in v tujini …Pravnilnik z dne 2. 3. 2015 (PDF)
Pravila o nagradah kosobrin
Društvo slovenskih režiserjev želi z uvedbo in letnim podeljevanjem nagrad kosobrin za izjemen prispevek k slovenski kinematografiji in TV ustvarjanju povečati tudi prepoznavnost vseh neavtorskih poklicev v produktivni kinematografiji in TV ustvarjanju. …Pravilnik z dne 10. 07. 2015 (PDF)
Matevž Luzar

Marko Naberšnik

Nadomestni član Častnega razsodišča

Častni člani Društva slovenskih režiserjev

Jože Pogačnik 1932-2016 (2012), Vojko Duletič 1924-2013 (2012), Mako Sajko r. 1927 (2013), Karpo Godina r. 1943 (2016), Marija Šeme Baričevič r. 1927 (2021)

Častni član DSR Scenaristi: Zdravko Duša r. 1950 (2018)

Nagrade društva

bert

Štigličeve nagrade

• 2021
  • nagrade bodo podeljene 8. septembra 2021
  • Nagrada Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije: Mako Sajko
  • 2020
  • Štigličev pogled za izjemno režijo: Gregor Božič za režijo filma ZGODBE IZ KOSTANJEVIH GOZDOV in Matjaž Ivanišin  za režijo filma OROSLAN.
  • Nagrada Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije: Ema Kugler
  • 2019
  • Štigličev pogled za izjemno režijo: Miroslav Mandić za režijo filma IGRAM, SEM; Urša Menart za režijo filma NE BOM VEČ LUZERKA; Sonja Prosenc za režijo filma ZGODOVINA LJUBEZNI; Darko Štante za režijo filma POSLEDICE.
  • Nagrada Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije: Zdravko Barišić
  • 2018
  • Štigličev pogled za izjemno režijo: Janez Burger za režijo filma IVAN; Rok Biček za režijo filma DRUŽINA; Hanna Slak za režijo filma RUDAR; Miha Knific za režijo filma VZTRAJANJE; Matjaž Ivanišin za režijo filma PLAYING MEN;
  • Nagrada Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije: Karpo Godina
  • 2017
  • Štigličev pogled za izjemno režijo: Špela Čadež za režijo filma NOČNA PTICA; Sara Kern za režijo filma SREČNO, ORLO; Damjan Kozole za režijo filma NOČNO ŽIVLJENJE; Igor Šterk za režijo filma POJDI Z MANO; Žiga Virc za režijo filma HUSTON, IMAMO PROBLEM;
  • Nagrada Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije: Filip Robar Dorin
  • 2016
  • Štigličev pogled za izjemno režijo: Metod Pevec za režijo filma DOM, Olmo Omerzu za režijo filma DRUŽINSKI FILM
  • Nagrada Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije: Rajko Ranfl